Sunday 29 May, 18.00 Norwegian Museum of Science, Technology and Medicine
Opening concert, included in conference registration. Bus transportation leaves from Norwegian Academy of Music at 17:00.
Little Soldier Joe: Øyvind Brandtsegg and Carl Haakon Waadeland
Reactable: Carles López
Performance: Gerhard Eckel
LOLC: Akito van Troyer, Jason Freeman, Avinash Sastry, Sang Won Lee and Shannon Yao
Monday 30 May, 18.00 Oslo City Hall
Reception, included in conference registration. We will travel together on the metro from the University Library at 17:15.
I-phone orchestra, all NIME 2011 participants. (App: Curtis Lite)
Monday 30 May, 20.00 Chateau Neuf
Tickets: Free
Licht & Hiebe: Jacob Selle and Stefan Weinzierl (Venue: Lillesalen)
ROYGBIV: Joshua Clayton (Venue: Lillesalen)
With Winds (for soprano t-stick): Andrew Stewart (Venue: Biblioteket)
L’instant: Tom Mays (Venue: Biblioteket)
Dissonance: Victor Zappi and Dario Mazzanti (Venue: Klubbscenen / Betong)
All Hail the Dawn: Alexander Dupuis (Venue: Lillesalen)
Ural Power: Yoichi Nagashima (Venue: Lillesalen)
Television Sky: EP trio – Erika Donald, Ben Duinker and Eliot Britton (Venue: Biblioteket)
About Place: Michael Straus (Venue: Biblioteket)
Sonolume: Domenico Sciajno (Venue: Lillesalen)
Tuesday 31 May, 19.00 Norwegian Academy of Music
Tickets: NOK 100 (regular) NOK 50 (students) at the door
Improvisation for piano + motion capture system: Sarah Nicolls and Nick Gillian
Socks and Ammo: Můstek – Lauren Sarah Hayes and Christos Michalakos
Body Jockey: Sarah Taylor, Maurizio Goina and Pietro Polotti
TURN ME! I need 12 Volts!: Kristin Norderval
Tuesday 31 May, 21.00 Chateau Neuf
Tickets: Free
E=MCH: Paul Stapleton, Caroline Pugh, Adnan Marquez-Borbon and Cavan Fyans (Venue: Lillesalen)
REMI Sings: Christopher Alden (Venue: Biblioteket)
Suspended Beginnings: Diemo Schwarz and Victoria Johnson (Venue: Biblioteket)
The Loop: Jason Dixon, Tom Davis, Jason Geistweidt and Alain B. Renaud (Venue: Klubbscenen)
The Shells: Alex Nowitz (Venue: Biblioteket)
BiLE (Birmingham Laptop Ensemble): Julien Guillamat, Charles Céleste Hutchins, Shelly Knotts, Norah Lorway, Jorge Garcia Moncada, Chris Tarren (Venue: Lillesalen)
Where Art Thou?: Dance Jockey: Yago de Quay and Ståle Skogstad (Venue: Biblioteket) [video]
Wednesday 1 June, 19.00 Norwegian Academy of Music
Tickets: NOK 100 (regular) NOK 50 (students) at the door
Trondheim Voices: Tone Åse, Siri Gjære, Live Maria Roggen, Heidi Skjerve, Ingrid Lode, Kirsti Huke, Anita Kaasbøll, Silje R. Karlsen
Interstices AP: Bill Hsu and Alain Crevoisier
Flayed/Flock: Bill Hsu, Håvard Skaset, Guro Skumsnes Moe
L2Ork: Ivica Ico Bukvic (Director), John Elder, Hillary Guilliams, Bennett Layman, David Mudre, Steven Querry, Philip Seward, Andrew Street, Elizabeth Ullrich and Adam Wirdzek
Wednesday 1 June, 21.00 Chateau Neuf
Tickets: Free
V’Oct(Ritual): Mark Bokowiec and Julie Wilson-Bokowiec (Venue: Betong)
mikro:strukt: Satoshi Shiraishi and Alo Allik (Venue: Betong)
Study No. 1 for Overtone Fiddle: Dan Overholt and Lars Grausgaard (Venue: Klubbscenen)
Distributed Composition #1: Doug Van Nort, Pauline Oliveros and Jonas Braasch(Venue: Betong)
7-of-12 dialectologies: Daniel Schorno and Haraldur Karlsson (Venue: Betong)
TweetDreams: Luke Dahl and Carr Wilkerson (Venue: Klubbscenen)
Installations:
Tickets: Free
ROOM#81: Nicolas d’Alessandro and Roberto Calderon (Foyer, Chateau Neuf)
BM 0.1: Leo Peschta (Georg Sverdrups Hus, University of Oslo)
ORFI: MusicalFieldsForever – Anders-Petter Andersson, Birgitta Cappelen, Fredrik Olofsson (University Library/Norwegian Academy of Music)
Information for performers
Rehearsal schedule NIME 2011 (PDF)
Please send all questions to
During the conference you may contact:
- Kjell Tore Innervik (music chair): +47 907 70 237
- Alison Bullock Aarsten (producer)
- Knut Vik (head technician)